Kurka

Kurka

Kurka, czyli pieprznik jadalny, to gatunek grzybów, który pojawia się w naszych lasach już w czerwcu. Do zalet kurek należy zaliczyć żywą barwę, dzięki której łatwo je znaleźć w ściółce oraz to, że raczej nie zdarzają się okazy robaczywe. Kurki składają się głównie z wody. Jak wszystkie grzyby, pieprzniki jadalne nie są jedzone ze względu za swoje walory odżywcze, bo zawierają niewielkie ilości wartościowych składników.

Kurka

Owocnik - 1-7 (15) cm średnicy; gatunek ten ma charakterystyczną żółtą barwę (od bladożółtej, żółtopomarańczowej do pomarańczej); u bardzo młodych wypukły, płaski, później wklęsły, lejkowaty; brzeg podwinięty lub falisto powyginany, u starszych okazów postrzępiony; gładki, nagi, matowy.

Listewki - barwy kapelusza; w postaci żylastych fałd zbiegających na trzon, często rozwidlonych lub łączących się.

Trzon - 3-8 cm wysokości, 0,8-2,5 cm grubości; tej samej barwy lub nieco jaśniejszy od kapelusza; cylindryczny, zwężający się ku dołowi; może być nieco wygięty; pełny; powierzchnia gładka.

Miąższ - białawy z odcieniem żółtym, jasnożółty; jędrny, zwarty, mięsisty; smak u młodych owocników łagodny, u starych lekko pieprzny (stąd pewnie nazwa pieprznik); zapach korzenny, owocowy.

Wysyp zarodników - bladoochrowy (bladożółty).

Występowanie - od czerwca do listopada, w różnych typach drzewostanu, głównie na siedliskach borowych, tworzy mikoryzę przeważnie z sosną i świerkiem, a także dębem, bukiem i grabem, w mchu lub opadłych liściach; gromadnie (czasami tworzy czarcie kręgi); kiedyś bardzo pospolity, obecnie coraz rzadszy na skutek łatwości rozpoznania nawet przez niedoświadczonego grzybiarza.