Borowik szalchetny

Borowik szalchetny

Borowik szlachetny występuje w lasach iglastych, liściastych i mieszanych. Najobficiej rośnie w górskich drzewostanach świerkowych, w miejscach świetlistych i na skraju lasu. Owocniki wyrastają pojedynczo, często w niewielkich grupach, zdarza się, że tworzą kręgi. Spotkać go można w Europie i Ameryce Północnej, a także w Nowej Zelandii oraz południowej części Afryki.

Borowik szlachetny

Zastosowanie
Borowik szlachetny idealnie nadaje się do suszenia, marynowania, przyrządzania sosów oraz zup i sałatek.
Opis kapelusza
Kapelusz borowika szlachetnego ma średnicę od 6 do 25cm. U młodych osobników jest jasny, z wiekiem staje się jasnobrązowy i ciemnobrązowy. Kształt ma gładki i półkolisty, później poduchowaty i wypukły. Skórka kapelusza jest matowa, gładka i sucha.
Opis trzonu
Trzon borowika osiąga wysokość od 5 do 20cm. a grubości od 1,5 do 10cm. Jest koloru białego, szaro-białego lub szarawego. U młodych gatunków trzon jest pękaty, później wydłuża się i staje się maczugowaty. Posiada delikatną siateczkę o białawym lub jasnobrązowym zabarwieniu.
Występowanie
Występuje w sezonie od czerwca do listopada. Można go spotkać w lasach iglastych oraz w górskich drzewostanach świerkowych.